وبلاگ اختصاصی

برج پیزا
مهندسی

برج کج پیزا – شگفتی معماری یا شکست مهندسی؟

برج کج پیزا – شگفتی معماری یا شکست مهندسی؟
فقط یک روز آفتابی دیگر در توسکانی ایتالیا زمانی که…
راهنمای توریستی : آیا می دانید چه چیزی باعث لاغری برج پیزا می شود؟
توریست 1 : زیاد غذا نمی خورد؟
اوه، خوب ترتیبات امنیتی اطراف برج چگونه است؟
راهنمای توریستی : آنها بسیار نرم هستند.


و بله، اینگونه است که یک شیب ناخواسته به دلیل یک نقص مهندسی بعدها منجر به جناسهای ناخواسته و مورد نظر بسیاری شد.
برج کج پیزا یک قطعه باشکوه از معماری رومی است. این برج به دلیل شیب تقریباً 5.5 درجه به سمت جنوب، تبلیغات زیادی به دست آورد. اما مقامات و مهندسان مرمت نمی خواستند این برج به سرنوشت برج در پاویا دچار شود. بدون شیب، این برج بیشتر گردشگران خود را از دست می داد و از این رو حتی مسئولان جرأت حذف کامل شیب را نداشتند، بلکه آن را به 3 درجه کاهش دادند.
این برج ناقوس که در اصل Torre di Pisa بر اساس موقعیتش در استان مرکزی ایتالیا، پیزا – قلب رنسانس ایتالیا، نامگذاری شده است، یکی از میراث جهانی یونسکو است، به دلیل شالوده نامناسب (که تنها 3 متر ضخامت داشت) و انتخاب بد زیر خاک (خاک واقعا نرم).
آشنایی با اصطلاحات..

برج کج پیزا
برج کج پیزا


بخشی از ساختمان/سازه زیر زمین که برای ما قابل رویت نیست، FOUNDATION و بخشی از بالای زمین که برای همه قابل مشاهده است، SUPERSTRUCTURE نامیده می شود. اساس اغلب نادیده گرفته می شود، اما در واقعیت به اندازه سطح زیرین یک کوه یخ مهم و خطرناک است.
شالوده برج پیزا بر روی خاکهایی ساخته شده است که دارای کسری از ماسه، رس و سیلت است که به دلیل ماهیت حساس و تراکم پذیر خاک زیرین، ظرفیت باربری ضعیفی دارد. بار عظیمی که از چنین سازه سنگینی می آید.
به دلیل نوسانات آب و هوا و بارندگی، سطح سطح آب بالا و پایین می رود. مشاهده شده است که سطح آب در ضلع شمالی بیشتر افزایش می یابد که منجر به سکونت بیشتر در ضلع جنوبی می شود.
اکنون، ممکن است با دیدن این کلمات بیگانه مانند حل و فصل، ظرفیت تحمل و حساسیت کمی گیج شوید. اجازه دهید آنها را برای شما تجزیه کنم.
ته نشینی پاسخ خاک (حرکت در جهت پایین) هنگام انتقال بارهای عمودی به آن است. سکونت گاه های زیر شالوده ممکن است دو نوع باشد-
یکنواخت – زمانی که کل سازه به طور یکنواخت در عمق کم و بیش یکسان قرار می گیرد.
دیفرانسیل – زمانی که بخش های مختلف سازه در اعماق مختلف قرار می گیرند.

مجری ذیصلاح |مهندس مجری ذیصلاح اراک و تهران


بنابراین، نشست دیفرانسیل منجر به تغییر زاویه ای سازه می شود که در این مورد آشکار است.
تسویه حساب تا حدودی بسته به شرایط قابل تحمل است اما تسویه افتراقی مقصر در این مورد است. سطح آب به سمت شمال تغییر می کند و آب به لایه رسی نفوذ می کند و در نتیجه لایه ضلع شمالی تقویت می شود. اما هنگامی که آب خشک شد، خاک استحکام خود را از دست می دهد و در قسمت ضعیف تر نشست می کند.
به دلیل ساخت و ساز مرحله ای و متناوب، خاک تحت سیکل های مختلف بارگیری و تخلیه قرار گرفت که منجر به افزایش مقاومت با گذشت زمان (تیکسوتروپی) و کاهش مقاومت در اثر بارهای چرخه ای (حساسیت) شد. اگر ساخت‌وساز به یکباره تکمیل می‌شد، باید فرو می‌ریخت، زیرا زمانی برای دوباره یافتن قدرت از دست رفته خاک وجود نداشت.
تلاش های تثبیت کننده:
اکنون مهندسان ژئوتکنیک با درک روشن‌تری از دلایل، کار تثبیت را آغاز کردند.
برای تثبیت موقت برج، 600 تن وزنه در ضلع شمالی برج اعمال شد.
خاک از زیر ضلع شمالی برج (مقابل شیب) حفاری شد، به طوری که به همان سطح با انتهای جنوبی سقوط کرد. همانطور که نشان داده شده است با کمک سوراخ های مورب امکان پذیر شد.

بنابراین، برج همچنان خم شد و دیگر در خطر واژگونی نبود.
بنابراین، با رضایت هر دو طرف، پایان خوشی است.

نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *